Czy powie TAK ??

Aleksandra Żukowska
2017-03-18 20:52

Opowiemy Wam dziś odrobinę o tym, skąd pochodzi tradycja zaręczyn i dlaczego jest tak ważna dla związku. Uroczystość zaręczyn jest tak samo magiczną chwilą, wartą zapamiętania co ślub. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze się do tego przygotować.

Jak zaskoczyć ale nie przestraszyćHistoria zaręczyn jest tak stara, niczym świat. Już w starożytnym Rzymie mężczyzna  wręczał swojej wybrance monetę, lub żelazny (zdarzało się czasem złoty) pierścień. Jedna istotna rzecz nie zmieniała się przez kilkaset lat, czyli tradycja nadania błogosławieństwa przez ojca dziewczyny lub jej opiekuna. Mało romantyzmu dostrzec można też w tradycji zaręczyn kultury żydowskiej. Tam zaręczyny przybierały formę finansowych negocjacji między ojcami przyszłych małżonków. Młodzi nie mieli też luksusu samodzielnego wybrania sobie osoby, z która chcieli wziąć ślub. Ważniejszy od uczucia był status finansowy i społeczny. Po wybraniu odpowiedniej Panny Młodej oświadczał się jej nie przyszły mąż, a jego ojciec.
Całe szcęście, tamte tradycje odeszły w niepamięć. W dzisiejszych czasach mamy ten luksus samodzielnego decydowania, z kim szli będziemy przez życie.

 

Pierwsza pomoc Dobrej WróżkiSam moment zaręczyn jest jedną z najbardziej stresujących w życiu mężczyzny. Trzeba wybrać pierścionek, pomysł, miejsce, aranżacje, kwiaty.... A i tak ciągle w głowie kłebi się obawa “czy nie odmówi?” Ratunkiem w tej sytuacji (wbrew pozorom) jest...Wedding Planner. Warto dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ najcięższą decyzją w tym przypadku będzie dla przyszłych Panów Młodych wybór Dobrej Wróżki.
Należy pamiętać, że przy samodzielnej organizacji zapewne coś pójdzie inaczej i będziesz zmuszony improwizować. To dobry moment na okazanie własnej klasy, aczkolwiek można tego uniknąć. Współpraca z Wedding Plannerem zapewni Wam wiele scenariuszy awaryjnych w przypadku nagłego zwrotu wydarzeń.
Zaręczyny z pomocą Wedding Plannera ma jeszcze jeden plus - sprawdzoną współpracę można powtórzyć w przypadku organizacji wesela.


 

Klasyczny scenariusz czy nowoczesna wersja bajkiJeżeli Wy lub Wasze rodziny wyznajecie tradycyjne wartości i pragniecie, aby zaręczyny odbyły się zgodnie z tradycją należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

 

Datę oficjalnego rodzinnego przyjęcia zaręczynowego ustalają matki przyszłej Pary Młodej. Koszt tego przyjęcia pokrywają rodzice dziewczyny, natomiast przyszły Pan Młody, lub jego rodzice odpowiedzialni są za zakup pierścionka zaręczynowego. Zaręczyny odbywają się w domu narzeczonej, do którego wybranek jej serca przybywa ze swoją najbliższą rodziną. Wskazane jest, aby Młody wręczył narzeczonej wiązankę białych kwiatów,
a przyszłej teściowej stonowany i klasyczny bukiet, np. czerwonych róż.


Kolejnym punktem jestwspólny posiłek i rozmowy, które ppozwolą na poznanie się obu stron. Po posiłku narzeczony oznajmia, że chce powiedzieć coś ważnego. Wszyscy obecni powinni wtedy powstać z miejsc, a przyszły Pan Młody zwrócić się do rodziców wybranki z prośbą o jej rękę. Mowa powinna być szczera, prosto z serca i podkreślająca jak bardzo kocha się swoją wybrankę, dlaczego jest taka wyjątkowa, a także jak bardzo zależy
mu na zgodzie jej rodziców.
Po otrzymaniu zgody na ślub przyszły Pan Młody zadaje pytanie swojej ukochanej, czy chce zostać jego żoną. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, należy włożyć narzeczonej pierścionek na serdeczny palec prawej ręki.
Po takiej ceremonii następuje czas na składanie gratulacji. Rodzice przyszłej Pary Młodej powinni zaproponować sobie przejście na „Ty” - ważne przy czym propozycja powinna wyjść od osoby najstarszej.

 

Pomysłów na oświadczyny jest tyle, ile ludzi na świecie. Wszystko zależy od kreatywności i budżetu. Można pokusić się o romantyczną wycieczkę we dwoje np. do Paryża czy Rzymu. Dobrym pomysłem jest także (dużo wcześniej) wypytać w luźnej rozmowie, swoją Ukochaną o jej wymarzone zaręczyny. Gdzie, według niej powinny się odbyć, w jakiej scenerii, jaki charakter powinny mieć. Być może marzy o scenerii rodem z ‘Pięknej i Bestii”...Czy huczne przyjęcie w gronie rodziny i przyjaciół, czy kameralna sytuacja we dwoje - nie mniej jednak liczą się detale. Na czele z pierścionkiem zaręczynowym, oczywiście. Warto zadbać o ciekawą oprawę prezentacji pierścionka - ulubiony motyw (np. pudełko w formie muszli czy znicz z Harrego Pottera), pomóc w zadaniu tego ważnego pytania  może też Wasz pupil :-)

 
Ciekawym zastosowaniem są tzw.”gry terenowe”. Wybranka otrzymuje różne wskazówki które doprowadzić ją mają do właściwego miesca ceremonii. Po drodze może także mieć do wykonania pewne czynności. Zwykle mają one na celu przygotowanie wizualne przyszłej Panny Młodej do klimatu sytuacji lub po kolei świadomie budują atmosferę.

Nie ma uniwersalnego sposobu na idealne oświadczyny. Złotym środkiem jest znalezienie własnej inwencji. Takiej wersji siebie, w jakiej będziecie oboje czuli się dobrze w tej wyjątkowej sytuacji.

 

 


Komentrze
Lukasz
2019-02-05 04:55
Witam,
Czy ma Pani ochotę na wyzwanie oraz nietypowa organizacje „zaręczyn” pary homoseksualnej w dyskretnej atmosferze ?
Termin to piątek 8.02.2019 ok północy...
Ściągnięcie jednej osoby na spotkanie biznesowe... potem przeprowadzenie do wynajętej sali biznesowej w hotelu... muzyka... Dyskretnie, Kameralnie...
Miejsce: Warszawa
Do ew. pomocy jest tez dostępny Concierge.
Pozdrawiam serdecznie:)
Mikołaj
2020-09-16 08:53
Witam,

Chciałbym zwrócić się do Państwa o pomoc w organizacji zaręczyn na terenie Warszawy (lub innego miejsca na terenie Polski). Mieszkamy w Rzeszowie oraz jeśli się powiedzie, 24 listopada mieliśmy wylatywać na wakacje na Kubę i zastanawiam się czy nie odpowiednim momentem byłoby zorganizowanie zaręczyn w Warszawie, dzień przed wylotem. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, chciałbym poznać Państwa propozycje.
Proszę o kontakt,Pozdrawiam
Dodaj komentarz:
Aleksandra Żukowska
Aleksandra Żukowska - specjalista, doradca, konsultant ślubny i organizator przyjęć polskich i międzynarodowych. Absolwentka Uczelni Ryszarda Łazarskiego na kierunku zarządzanie organizacją, posiadaczka certyfikatu ukończeniu kursu Wedding Plannerskiego „Gold” Polskiej Akademii Ślubnej.
Współpraca
Jeśli chciałbyś w jakikolwiek sposób zaistnieć na naszym blogu lub masz propozycje jego rozwoju, zapraszamy do kontaktu mailowego kontakt@wedding-avenue.pl
Instagram
Strona korzysta z plików cookies